Başlangıç | İnternet | 3 Aptal İdiot Filmi Eğitim Açısından Değerlendirilmesi

3 Aptal İdiot Filmi Eğitim Açısından Değerlendirilmesi

3 İDİOT (3 APTAL)

Film bir Hint filmidir. En iyi Hint filmlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Konusu, tek tip insan yetiştiren, duyguları körelten ve düşünüp anlamayı değil yalnızca ezberi eğitimi ön planda tutan eğitim sistemine getirilen bir eleştiri.

Rancho daha okulun ilk günü farklılığını belli ediyor ve dersten atılıyor. Sebebi de hocasının istediği tanımı değil, kendi düşüncelerinden oluşan cümleleri anlattığı için. Hocası kitaptaki ezber cümleleri istiyor, tanım istiyor. Rancho ise konuşuyor, örnekler veriyor, açıklıyor fakat sistem bunu kabul etmiyor. Rancho, bu farklılığı ile eğitim sistemine karşı duruşunu öğretmenlerine ve arkadaşlarına kendi çabalarıyla göstermeye çalışıyor. Bu farklılığı arkadaşlarının da hayatını etkilemeye yetiyor. İnsanlara zorla bir şey ya da bir meslek yaptırılamayacağı, herkesin istediği şeyi yapmaya özgür olduğunu arkadaşlarına, ailelerine, özellikle okul müdürüne ve herkese kanıtlıyor.

Filmde ki eğitim sistemine dikkat ettiğimiz zaman Hindistan’daki eğitim sistemiyle Türkiye’deki eğitim sisteminin pek farklı olmadığını görüyoruz. Filmde eğitim sistemi ülkemizde olduğu gibi yarış ve ezber üzerine kurulmuştur. Film bize bu sistemin, müdürün tavırlarının ve eğitime karşı bakışının ne kadar yanlış olduğunu gösteriyor. Özellikle de öğretmenlere ve öğretmen adaylarına.
İnsanlara zorla veya ezber üzerinden verilen, sevgisiz eğitimin başarıyı zor yakaladığını; insanların ezberleyerek değil anlayarak, düşünerek, sorgulayarak ve en önemlisi eğlenerek bir şeyler öğrendiği, istediğini seçme şansının olduğu bir eğitim sisteminin hem sağlıklı hem kalıcı hem de mutlu edici olduğunu gösteriyor. Öğrencilere verilen eğitimin ezber üzerinden değil, bazen materyallerle bazen yazılarla bazen de müzik ve dansla yani öğrencilerin ilgisini çekecek, onların anlamalarını sağlayacak, kalıcı bir o kadar da öğretici etkinliklerle desteklenen bir sistem gereklidir.

Yani bir öğretmen gözünden bakacak olursak filmde; tek tip insan yetiştiren, duyguları körelten, ezberci eğitimin yaratıcılığı, başarıyı, kalıcılığı ve asıl olarak öğrenmemiz gerekenleri engellediğini görüyoruz. Yani öğrenirken sırf öğrenmek için değil, kendimize yeni bir şeyler katmak için de öğrenmeliyiz.

Nursel GÜNAL
4/A Sınıf Öğretmeni Metin DEVECİ
4/B Sınıf Öğretmeni

Sitede Daha Çok Ne Yer Almasını İstersiniz?

Hakkında: Veli Kuzu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.