4.Mehmet Avcı Lakabı Neden Verildi ve Gülnüş Sultan

Ocak 10, 2013 | Veli Kuzu

4.mehmet4.Mehmet başa geçtiğinde 7 yaşındaydı.8 sene sürekli veziriazamlar değiştirildi. Sonunda aslen Arnavut olan ama Samsun’un Vezirköprü ilçesinde oturan Köprülü Mehmet Paşa veziriazamlık makamına atandı. İkinci adam olmadan önce tarihte bir ilk yaşandı.Teklifi sunan sultana makama gelirim ama bir takım şartlarım var dedi . Şartlarını saydı ve kabul edildi.

Sert bir yönetimle ülkeyi yönetiyordu.Padişah artık iyice elini eteğini ülke yönetiminden çekmişti. 20 yaşlarda tam bir av merakı ile yanıp tutuşuyordu. Osmanlı devletini ise veziriazam Köprülü Mehmet Paşa yönetiyordu.

Sırf av için sultan Mehmed İstanbul’ dan ziyada zamanın büyük bir bölümünü Edirne’de geçiriyordu. Çünkü Edirne av için uygun ormanlara sahipti. Sultan Mehmed’in ataları da bir nevi savaşa hazırlık olan bu av sporunu Edirne’de yaparlardı.

Sultan 4.Mehmet için dünyada en çok sevdiği iki şey vardı.Av ve Gülnüş Sultan. Gülnüş Sultan 4.Mehmed’in hasekisi olup ve Girit adasında esir alınan bir Rum kızıydı. Güzel olduğu söylentisi vardır. Gülnüş Sultan’da 4.Mehmed’i oldukça seviyordu. Bu uğurda Sultan’nın diğer eşini denize iterek öldürdüğü söylenir.

Sultan Mehmed Köprülü’nün gölgesinde büyümüş ve ülke işlerinden git gide uzaklaşmıştı. Boş zamanlarını av ile değerlendiriyordu

“4.Mehmet Avcı Lakabı Neden Verildi ve Gülnüş Sultan” için 7 cevap

 1. ÖNDER diyor ki:

  HAYVAN GİBİ ÖDEVİM VAR AMA BEN HALA KUZENLERİME KALMAYA GİDİYORUM. HLL SPR BYLE DVM.

 2. mustafa diyor ki:

  yaZılı sınav ne oldu?

 3. elif diyor ki:

  kpss sadece puan sınavı olsaydı kimse bölüm okumazdı kpss puanı ile hemşire,mühends,öğretmn,kimyage,tarhçi olurdu

 4. ÖZGÜR diyor ki:

  Noluyo ya bi oturuşta 20 tane test çözdüm :) :)

 5. AsKIN diyor ki:

  Türk Polisi sen de uyuma ! Kpss,Ygs,Polis Okulu sınavı hırsızlarını, sehven delil yükleyenleri yakala ! TürkiyeUyuma PolisineSahipÇık

 6. Hakan diyor ki:

  Ya 4.mehmet 17 kardeşini öldürdüğü için avcı dendi be

 7. Hakan diyor ki:

  30 test çözdüm lan hava mı

 8. asroxciwk98 diyor ki:

  Çok teşekkür ederim güzel çalışma

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir