Başlangıç | Tarih | 4.Mehmet Avcı Lakabı Neden Verildi ve Gülnüş Sultan

4.Mehmet Avcı Lakabı Neden Verildi ve Gülnüş Sultan

4.mehmet4.Mehmet başa geçtiğinde 7 yaşındaydı.8 sene sürekli veziriazamlar değiştirildi. Sonunda aslen Arnavut olan ama Samsun’un Vezirköprü ilçesinde oturan Köprülü Mehmet Paşa veziriazamlık makamına atandı. İkinci adam olmadan önce tarihte bir ilk yaşandı.Teklifi sunan sultana makama gelirim ama bir takım şartlarım var dedi . Şartlarını saydı ve kabul edildi.

Sert bir yönetimle ülkeyi yönetiyordu.Padişah artık iyice elini eteğini ülke yönetiminden çekmişti. 20 yaşlarda tam bir av merakı ile yanıp tutuşuyordu. Osmanlı devletini ise veziriazam Köprülü Mehmet Paşa yönetiyordu.

Sırf av için sultan Mehmed İstanbul’ dan ziyada zamanın büyük bir bölümünü Edirne’de geçiriyordu. Çünkü Edirne av için uygun ormanlara sahipti. Sultan Mehmed’in ataları da bir nevi savaşa hazırlık olan bu av sporunu Edirne’de yaparlardı.

Sultan 4.Mehmet için dünyada en çok sevdiği iki şey vardı.Av ve Gülnüş Sultan. Gülnüş Sultan 4.Mehmed’in hasekisi olup ve Girit adasında esir alınan bir Rum kızıydı. Güzel olduğu söylentisi vardır. Gülnüş Sultan’da 4.Mehmed’i oldukça seviyordu. Bu uğurda Sultan’nın diğer eşini denize iterek öldürdüğü söylenir.

Sultan Mehmed Köprülü’nün gölgesinde büyümüş ve ülke işlerinden git gide uzaklaşmıştı. Boş zamanlarını av ile değerlendiriyordu

Hakkında: Veli Kuzu

3 yorumlar

  1. Ya 4.mehmet 17 kardeşini öldürdüğü için avcı dendi be

  2. 30 test çözdüm lan hava mı

  3. Çok teşekkür ederim güzel çalışma

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.