Anasayfa 2 Ders Notları 2 TÜRK İNKILABININ ÖZELLİKLERİ

TÜRK İNKILABININ ÖZELLİKLERİ

TÜRK İNKILABININ ÖZELLİKLERİ

1-Türk inkılabında ulusal egemenlik ve ulusal bağımsızlık birlikte gerçekleştirilmiştir.Bir yandan yurdumuzu işgal etmiş olan devletlere karşı bağımsızlık mücadelesi yapılırken,diğer yandan saltanata karşı da ulusal egemenlik mücadelesi yapılmıştır.
2-Kültürel bir inkılaptır.Sadece yönetim şeklinin değişmesiyle sınırlı bir inkılap olmayıp,kültürel anlamda da batılaşmayı hedeflemiştir.
3-Halk hareketidir.Türk inkılabı,küçük bir zümrenin,kendi çıkarlarını gözetmek amacıyla yaptığı bir inkılap değildir.Halkın her kesiminden insanların desteğiyle gerçekleştirilmiştir.
4-Demokratiktir.Kurtuluş savaşının en başından itibaren yapısal bölgesel yada ulusal kongreler ve TBMM’nin açılması nedeniyle demokratik bir yöntem izlemiştir.
5-Türk inkılabı evrensel bir özellik gösterir.Bu nedenle bağımsızlığını sonradan kazanan birçok millete örnek olmuştur.Türk İnkılabı’nın temelinde var olan çağdaşlık, akılcılık, eşitlik, ulusal egemenlik ve bağımsızlık gibi ilkeler,her toplum için amaç edinilebilecek nitelikler taşır.Bu nedenle Türk İnkılabı evrensel özellik taşımıştır.
6-Önceden tasarlanmış bir plan veya belge üzerinde yapılmamış,tamamen ihtiyaçların yönlendirmesiyle,dogmatik olmayan akılcı bir yöntemle gerçekleştirilmiştir.
“Uçurum kenarında,yıkık bir ülke…Türlü düşmanlarla kanlı boğuşmalar…yıllarca süren savaş…ondan sonra,içerde ve dışarıda saygıyla tanınan yeni vatan,yeni sosyete(toplum),yeni devlet ve bunları başarmak için arasız devrimler…İşte Türk Devrimi’nin kısa deyimi(ifadesi)”

Hakkında Veli Kuzu

9 yorum

  1. Very much diye yazılır o kardeşim:)

  2. thank your where much

  3. Gözünü kapadığında göz kapağının arkasında yazılı bir şeyler var,ya da resimler.İşte orası içindeki çocuğun sana me

  4. ÖSYM sınav güvenliği için okullara sinyal kırıcı Jammer koyacakmış.Oldu olacak çatılara keskin nişancı koyun kopya çekeni indirsinler lan

  5. ünde ne pis test çözdüm ya ! Çok mutluyum aşırı aşırısı :D

  6. Bu pazarlamacılar niye bu kadar inatçı? Yabancı dil deyip damardan girdi ama banane italya,ispanyadan. Çin diyorum Çin. Ne deseniz boş

  7. Kopya çekmek için kıvranan öğrenciyi izlemekten zevk alan öğretmenler varmış

  8. cok tesekkür ettim kardesim sosyal bilgiler

  9. çoqk saoLun qeRcekten ii oLdu…yaRdımnz iciN teseKKRLer..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

x

Check Also

Eba İnkılap Tarihi 8.Sınıf Teog Testleri

Sınava az bir zaman kalan bildiğiniz gibi artık test sorularının çözümüne ağırlık ...

Kurtuluş Savaşında Askeri Başarının Ardından Gelen Siyasi Zaferler

Batı cephesinde Kuvâ-yı Millîye birliklerinin faaliyetlerini ve düzenli ordunun kurulmasını değerlendirir. *** ...