ATATÜRK’ÜN KİŞİSEL ÖZELLİĞİ

Mayıs 17, 2008 | Veli Kuzu

ATATÜRK’ÜN KİŞİLİĞİ VE ÖZELLİKLERİ

Mustafa Kemal Atatürk, çok yönlü ve üstün kişiliği olan bir liderdir. Birinci Dünya Savaşı sonunda imzalanan Mondros Ateşkes Anlaşması’yla ortaya çıkan tehlikeli durumu ilk olarak görüp milletin dikkatini çeken odur. Mustafa Kemal, Amasya Genelgesi‘nde, vatanın bütünlüğünün ve milletin istiklâlinin tehlikede olduğunu söyledi. Erzurum Kongresi‘nde, millî sınırlar içinde vatanın parçalanmaz bir bütün olduğunu bütün dünyaya ilân etti. Kurtuluş Savaşı‘nı bunun için başlattı. Bu konuda hiçbir taviz vermedi. Vatan savunmasını her şeyin üzerinde tuttu. Sakarya Savaşı sırasında “Vatanın her karış toprağı, vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça terk olunamaz” diyerek bu konudaki kararlılığını gösterdi. Vatanı için her şeyini feda etmeye hazır olduğunu şu sözü ile açıkça ifade etmiştir: “Yurt toprağı! Sana her şey feda olsun. Kutlu olan sensin. Hepimiz senin için fedaiyiz. Fakat sen Türk Milleti‘ni ebedî hayatta yaşatmak için feyizli kalacaksın.”

Mustafa Kemal, vatanı ve milleti için canını feda etmekten kaçınmazdı. Daha Çanakkale savaşları sırasında Anafartalar grubu komutanı iken en ön safta savaştı. Bu savaş sırasında Atatürk’e bir şarapnel parçası isabet etmiş, fakat sağ cebinde bulunan saati kendisini ölümden kurtarmıştı. Sakarya Savaşı sırasında ise atından düşmüş ve kaburga kemikleri kırılmıştı. Buna rağmen cepheden ayrılmamış, savaşı sedye üzerinden yönetmişti.

Mensubu olduğu Türk Milleti’ni sonsuz bir aşkla seven Mustafa Kemal Atatürk, milleti için her türlü zorluğa katlanmış ve kendini ona adamıştır. Onun “Ben, gerektiği zaman en büyük hediyem olmak üzere, Türk milletine canımı vereceğim” sözü, milletini ne kadar çok sevdiğini göstermektedir.

“ATATÜRK’ÜN KİŞİSEL ÖZELLİĞİ” için 11 cevap

 1. melisa diyor ki:

  atatürk seni çok merak ettim ama seni göremedim ne yapsam acaba seni düşünüp durdum ama seni göremedim atatürk

 2. metin diyor ki:

  metin top

 3. metin diyor ki:

  atürkü gerçekten canlı görmek isterdim

 4. fatma diyor ki:

  atatürk seni çok ama cok ozledim

 5. fatma diyor ki:

  atatürk su anda senin icin ağlıyorum

 6. casrr diyor ki:

  atatürk seni görmek isterdim

 7. samet diyor ki:

  atatürkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk

 8. ahu diyor ki:

  Bu moralle çok güzel ders çalışılır ya , umrumda değil hiç bişey ..

 9. ATASOY diyor ki:

  ama bir tek avukatlık için yeterli değil uygun olan her meslek için sözlü,yazılı sınav yapılmalı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir