Anasayfa 2 Ders Notları 2 DANİŞMENTOĞULLARI BEYLİĞİ

DANİŞMENTOĞULLARI BEYLİĞİ

lll.¬ DANİŞMENTOĞULLARI BEYLİĞİ :
ı-Siyasi Tarih :
Büyük Selçuklu Sultanı Melikşah’ın komutanlarından Da¬nişment Gazi Gümüştegin Ahmet Bey tarafından kuruldu. başkenti Sivas’tır. Beyliğin sınırları zamanla Tokat, Nik¬sar, Amasya, Çankırı, Çorum, Kastamonu, Kayseri, Elbistan ve Malatya’ya kadar ulaştı.
Danişment Gazi Anadolu Selçuklu Sultanı I.Kılıç Arslan ile birlikte Haçlılara karşı büyük başarılar kazandı. Daniş¬ment Gazi’nin 11O5’te ölümünden sonra yerine oğlu Emir Gazi geçti. Emir Gazi gerek Anadolu Selçuklularında ortaya çıkan iç karışıklıklardan yararlanarak gerekse Artuklularla Sava¬şarak Beyliği Anadolu’daki en güçlü devlet haline getirdi.
Anadolu Selçuklu Şehzadeleri arasındaki saltanat kavgaları¬na karıştı. Gürcülerle, Bizans’la ve Ermenilerle başarılı savaşlar yaptı. Beylik, Emir Gazi’nin oğlu Melik Muhammed’¬in ölümünden sonra Sivas, Kayseri ve Malatya kollarına ay¬rıldı. Her üç kola da Anadolu Selçuklu Sultanı II.Kılıç Ars¬lan son verdi(ıı69-ı172-ıı78)

Hakkında Veli Kuzu

3 yorum

  1. #EnÇokSöylenenYalanlar anne akşam arkadasımda kalacam yazılı var ona çalışacaz ( mekana gidip içecekler )

  2. Tatil günleri insanı harbiden tatil moduna sokuyor. Ben okullar açıkken daha cok test cözüyordum. 15 tatilde cok az cözdüm sıkıntı büyük..

  3. Edebiyat konusunda da destekçim değiller ama engel olamazlar, artık büyüdüm karşılarında durabiliyorum. Herşey ders değil +

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

x

Check Also

2016 kpss ortaöğretim önlisans ortaöğretim düzeyi soru kitapçığı ve cevap anahtarı

Kamu kurumlarına lise düzeyinden memur seçmek için yapılan kpss ortaöğretim sınavı bugün ...

Birinci Dünya Savaşı’nın Genel Sebepleri ve Özel Sebepleri

Birinci Dünya Savaşı’nın Genel Sebepleri: 1- Milliyetçilik akımı: Fransız İhtilali’nin yaydığı milliyetçilik ...