Anasayfa 2 Ders Notları 2 Dört Şehir Ve Mustafa Kemal

Dört Şehir Ve Mustafa Kemal

Dört Şehir Ve M.Kemal
Selanik:Osmanlı’nın batıdaki en gelişmiş şehridir.İşlek bir limana sahiptir.Avrupa ile demiryolu bağlantısı vardı.Farklı milletler bir arada yaşıyordu.Bir çok dilde yayınlanan gazete vardı.Avrupa’da çıkan gazete ve dergileri (Kitapları) anında okuma imkanı vardı.Burada Meşrutiyeti ilan ettirmek isteyen İttihat ve Terakki Cemiyeti faaliyette idi. M.Kemal de bu cemiyete girdi,ancak görüş farklılığından dolayı geri çıktı.

!-Deniz ve demiryolu bağlantısı ile Avrupa’daki fikir akımları kolayca Selanik’e geliyordu. Padişahın baskısının az olması ve farklı ulusların bir arada yaşaması dolayısıyla bu fikir akımları yerleşiyordu.

Manastır:(Makedonya) : M. Kemal’in askeri idadiyi okuduğu Manastır canlı bir ticarete sahipti. Konsolosluk binaları vardı. Aralarında çekişmeler olan farklı uluslar vardı.

!-M. Kemal burada Namık Kemal’in ve Mehmet Emin Yurdakul’un eserleri ile tanıştı. Tarih bilinci burada başladı. Fransız düşünürlerinin eserlerini okudu.


!-Yabancı devletlerin müdahaleleri (Manastır’daki) M. Kemal’de Türklerin geleceği ile ilgili ilk soru işaretlerini uyandırdı.
İstanbul: Başkent’te siyasi faaliyetleri yakından takip etti. Beyoğlu ve Galata şehrin batıya açılan yüzüydü. Tiyatro, konser ve balolar düzenleniyordu. Fransızca gazeteler vardı. M. Kemal okul yıllarında arkadaşlarına konferans niteliğinde konuşmalar yaparken sonraları evinde toplantılar yapıp ülke sorunlarını tartışmıştır.
Öğrenim hayatı boyunca okuduğu eserler M. Kemal ‘e gerçekçi, akılcı ve bilimsel bir düşünce yapısı kazandırmıştır. Bu yüzden olaylara aklın ve bilimin ışığında yaklaşmıştır. Bu düşünceler ilke ve inkılâpların temel dayanağı olmuştur.
Sofya ( Bulgaristan) :Balkan Savaşlarından sonra askeri ateşe olarak Sofya’ya gönderildi. Sosyal hayat çok canlıydı. Düzenlenen birçok balo, yemekli toplantıda üst düzey Avrupalı yetkililerle görüştü. Bulgaristan’da kalan Türklerle yakından ilgilendi. Türklerin yaşadığı yerleri ziyaret etti. Türkçe yayınlanan gazetelerle irtibat kurdu. Bulgar meclisinin toplantılarına katıldı. M. Kemal gözlemlerinin yer aldığı raporlarına kendi analizlerini de ekleyerek hükümetine gönderdi.

Hakkında Veli Kuzu

61 yorum

 1. yha keşke farklı başlıklar halimde ilgilinseydiniz manastır istnbul sofya selanik gibi bizim sizden istediğimiz bu biz bnları kitabtanda biliyoruz yha offf :(

 2. ya eft arkadaşımız haklı gerçekten bnm aradığım bu deil bn ayrı ayrı hepsini istiyodum sofya manastır selank istnbul bn şimdi nerdn biliçm hngisinin ne olduğunu….yinede tşk

 3. kızlar haklı bunlar ders kitabındada yazıo biraz değişik şeyler olsa ii olur proje ödevi bu kdar olurmu yinede ty

 4. bencede yeterli bilgi yok biraz daa yenişletseler ii olcak

 5. ya arkadaşlar yeterli bilgi bulunmamaktadır

 6. bunun icin ne yapmalıyım
  bilgi olmasa ödevim yapamam

  başka kaynak bilyormusunuz

 7. lutfen başka site bilen varsa yazsın

 8. ya dikkat ettimde bunların hepsi ders kitabında varmiş

 9. bunlar ders kitabında yazıyor daha ayrıntılı bilgi olsaydı daha iyi olurdu fakat paylaşım için teşekkürler….

 10. bunların hepsi elimdeki kaynaklarda var ben daha geniş kapsamlı istiyorummmm..biraz da öğrencileri düşünün site yöneticilerine sesleniyorum………

 11. bence hiç bilgi yok zten sosyal kitabmızda war…:p

 12. bence güzel bilgiler var nie ki…:s

 13. burda fazla geniş kapsamlı detaylar yok bi keresinde… kitapta da war … biraz daha bilgiler , detaylar olsaydı iii olcaktı bence öyle deil mi arkadaşlar?????

 14. yaa 8.sınıf öğretmen klavuzu bulamıyorum yardımcı olabilecekler msn den edebilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

x

Check Also

23 Nisan Yarışma Oyunları Listesi

23 Nisan Yarışma Oyunları Listesi 1.Yogurt yeme yarışması 2.Çuval yarışması. 3.Kutu yarışması. ...