Başlangıç | Ders Notları | Ergenekon Destanı

Ergenekon Destanı

ERGENEKON DESTANI

Türk illerinde, Türk’e boyun eğmeyen bir yer yoktur Bu durum yabancı kavimleri birleştirerek Türklere karşı bir mücadelenin başlamasına sebep olur. Yapılan savaşta Türkler üstün gelir. Aldıkları yenilgi üzerine düşman kavimleri toplanıp konuşurlar; Türklere bir savaş hilesi yapmaya karar verirler.

Düşman kavimleri, başında İl Kağan’ın olduğu Türklere bir saldırı girişiminde bulunurlar Girişilen bu saldırıda düşman kavimleri, yenilgiye uğramış gibi yaparlar ve ağırlıklarını bırakıp kaçarlar. Türkler, düşmanların kaçtıklarını görünce peşlerine düşerler. Ancak düşmanın kaçışının bir savaş taktiği olduğunu anlamazlar. Düşpıan. Türk ordusunun disiplininin bozulduğu bir anda aniden geri dönerek vuruşmaya başlar. Vuruşmada şaşkınlığa uğrayan Türkler yenilir ve bunların bir çoğu hayatını kaybeder. Meydana gelen savaşta il Kağan’ın oğlu Kayı ile yeğeni Tokuz Oğuz esir düşmelerine rağmen kısa sürede kurtulmayı başarırlar ve Türk yurduna dönerler. Burada çeşitli hayvanlar bulurlar. Bu hayvanları alıp. geldikleri yoldan başka bir çıkışı olmayan bir dağdan geçerek uygun gördükleri bir yere yerleşirler Burada akarsular, türlü bitkiler, yemişler, av hayvanları vardır. Türkler burayı yurt edinip. “Ergenekon” adını verirler.

Zaman içerisinde Kayı’nın ve Tokuz Oğuz’un birçok çocuğu olur. Dörtyüz yıl sonra Türkler, Ergenekon’a sığamazlar. Kurultay toplanır ve Ergenekon’dan göç etme kararı alınır. Ancak Ergenekon’dan çıkmak için yol bulamazlar. O zaman bir demirci: “Bu dağda demir madenî var. Demiri entirsek, belki dağ bize geçit verir.’der. Türkler, dağın her yerini odun ve kömürle doldurup körükle ateşlerler. Dağ eri%ye bir yüklü deve geçecek genişliğinde yol olur Gök yeleli bir bozkurt ortaya çıkar. Bu bozkurt Türklere rehberlik eder. Onun rehberliğinde Türkler. Ergenekon’dan çıkmayı başanriar. Ergenekon’dan çıkış günü. Türklerin bayramı (Nevruz Bayramı) olur ve her yıl büyük törenlerle kutlanır.

Kemal Zeki Gençosman. Türk Destanları, s. 14-16’dan özetlenmiştir
Kaynak : 2008 Meb 9.sınıf ders kitabı

Hakkında: Veli Kuzu

3 yorumlar

  1. gerçekten ders kitabımda olan konu çıktı her kim bunu yazdıysa ders ktiabımdaki konuyu özetlememe ve kompozisyon ypama yararı oldu kopozisyonumdan sanırım 100 aldım :D

  2. aynen haa aynısı çıktı :D

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.