Sosyal Bilgiler
Aralık 02, 2016, 10:45:30 ÖS *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular:
PORTAL Forum Galeri Download Giriş Yap Kayıt
Reklamlar
Reklamlar
Sayfa: [1]
Yazdır
Gönderen Konu: Osmanlı devletinde vakıf sistemi  (Okunma Sayısı 26085 defa)
soscu
Global Moderator
Öğretmen

Rep +2/-0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : Mart 16, 2009, 02:30:06 ÖS »

OSMANLI'DA VAKIF SİSTEMİ
   Vakıf, kişinin mal varlığının bir bölümün hayır işleri için bağışlamasına denir.
   Vakıf arazi gelirleri cami, han, haman medrese gibi sosyal hizmetlere ve hayır kurumlarının masraflarına ayrılan topraklardır.
   Vakıf sistemi, Karahanlı, Gazneli ve Selçuklu devletlerinde de görülmüştür. Türk-İslam devletlerinde sosyal devlet anlayışı hakimdi. Osmanlı Devleti döneminde eğitim, sağlık, kültür ve bayındırlık alanlarında vakıflar önemli bir yer tutar.
   Vakıflar devlet tarafından desteklenir aynı zamanda devletin gözetiminde bulunurdu.
   Vakıflar Osmanlı topraklarında kent ve kasabaların gelişmesinde önemli bir yer tutar.
   Ulaşım, ticaret, taşımacılık alanlarında şehirler önemli derecede gelişmiştir.
   Halkın her türlü gereksinimini karşılayan vakıflar, eğitim-öğretim kurumları, hastane, kütüphane, imaret gibi yapıların giderlerini karşılamıştır.
   16.yy'dan sonra vakıflar, yönetim ve adalet alanlarındaki bozulmaların etkisiyle önemini kaybetmeye başlamıştır. Kanunlara aykırı bir şekilde vakıfların kişilere dağıtılması vakıflan amaçlarından sapmasına neden olmuştur.
   1836 yılında II. Mahmut vakıf sistemini kaldırarak Evkaf Nezaretini(bakanlığı) kurmuştur.

Sayfa: [1]
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer:  

* Sponsor
MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
SMFAds for Free Forums
SimplePortal 2.3.5 © 2008-2012, SimplePortal
| Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
SMFAds for Free Forums | Sitemap
XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!