Sosyal Bilgiler

7. SINIF SOSYAL BİLGİLER PAYLAŞIMLARI => Ders Notları => 3.Ünite Türk Tarihinde Yolculuk => Topic started by: Sosyal Bilgiler1 on Aralık 05, 2016, 09:57:10 ÖS

Title: İstanbul’un fethini gerektiren nedenler ( Gerekçe ) :
Post by: Sosyal Bilgiler1 on Aralık 05, 2016, 09:57:10 ÖS
1.   İstanbul’un fethini gerektiren nedenler ( Gerekçe ) :
   
•   İstanbul’un Osmanlı topraklarının tam ortasında kalması ve Osmanlı toprak bütünlüğünü bozması                            ( Siyasi- Coğrafi konum )

•   Osmanlı devletinin Anadolu’dan Rumeli’ye, Rumeli’den Anadolu’ya asker geçirmede zaman zaman Bizans İmparatorluğunun engellemeleri nedeniyle sorun yaşaması ( Askeri )

•   Bizans devletinin Osmanlı şehzadelerini, Anadolu Türk beyliklerini ve Haçlıları sürekli olarak Osmanlı devletine karşı kışkırtıp sorun çıkarması ( Siyasi )

•   Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan önemli yollar üzerinde yer alan İstanbul’un aynı zamanda İpek yolunun bitiş noktasında yer alması nedeniyle iktisadi açıdan kritik bir öneme sahip olması  ( İktisad-ekonomik )

•   Sultan II. Mehmet Han’ın, Hz Peygamberimizin; "Konstantinopolis ( İstanbul ) mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden kumandan ne güzel kumandan; o ordu ne güzel ordudur!"  sözüne nail ( sahip ) olmak istemesi ( Dini )
Mehmet özküz