Sosyal Bilgiler

7. SINIF SOSYAL BİLGİLER PAYLAŞIMLARI => Ders Notları => 3.Ünite Türk Tarihinde Yolculuk => Topic started by: Sosyal Bilgiler1 on Aralık 26, 2009, 12:14:10 ÖÖ

Title: Osmanlı Devleti'nin kuruluşu
Post by: Sosyal Bilgiler1 on Aralık 26, 2009, 12:14:10 ÖÖ
Osmanlı beyliği`nin diğer beyliklere nazaran en küçük beylik olmasına rağmen kısa zamanda bir dünya devleti olmasının bazı nedenleri vardır:
a-Bölgenin coğrafi özelliği,b-Balkanların durumu,c-Osmanlıların askeri gücü,d-Osmanlıların yönetim anlayışları,e-Ahilerin sağladığı destek,
f-Uygulanan yerleştirme politikası,g-Tımarlara önem verilmesi,h-Osmanlıların siyasi tercihleri.
Osmanlılar kuruluşlarıyla birlikte daima nizam-ı alem`in takipçisi olmuşlardır.İslamiyeti yaymak,bu uğurda şehit olmak en büyük onurdu.Cihat denilen bu olgu ile Tekfurların eziyet ve işkenceleri altında inleyen ve Türkleri bir kurtarıcı gibi bekleyen Bizans halkı ile kolayca kaynaşıldı. Osmanlılar işte bu adaletli politikaları ile kolayca genişleme imkanı buldu,hakimiyeti altındaki topraklarda yaşayan halkı soy ve din bakımından ayırt etmeden herkese eşit davranarak bu mozaikin yüzyıllarca bozulmadan devamını sağlamıştır.
Kösedağ Savaşı`ndan sonra yaşanan karışıklık dönemi`nde Kayı aşireti önce Kastamonu`daki Çobanoğullarına;daha sonra Germiyanoğullarına bağlı olmuşlardır.
Ertuğrul Gazi,sağlığında oğlu Osman Bey`i Ahi Şeyhi Edebali`nin kızı Bala Hatun ile evlendirerek,bu teşkilatın birleştiricilik gücünü elinde tutan oğlunu Kayı aşiretinin başına geçirmiştir.1281.
Title: Ynt: Osmanlı Devleti'nin kuruluşu
Post by: PeRi on Ocak 03, 2010, 04:44:19 ÖS
SaoLuN :)