Sosyal Bilgiler
Ekim 01, 2016, 02:21:02 ÖÖ *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Custom Search
Duyurular:
PORTAL Forum Galeri Download Giriş Yap Kayıt
Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar
Sayfa: [1]
Yazdır
Gönderen Konu: Kuvay-ı Milliye Birliklerinin Kuruluşu ve Düzenli Orduya Geçiş  (Okunma Sayısı 37870 defa)
Sosyal Bilgiler1
Administrator
Usta Öğretmen
*****

Rep +712/-3
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 2814


« : Ekim 17, 2008, 10:11:11 ÖÖ »


Kuvay-ı Milliye Birliklerinin Kuruluşu ve Düzenli Orduya Geçiş 
   Kurtuluş savaşının zaferle sonuçlanmasını kesinleştiren en önemli mücadeleler Batı cephesinde gerçekleştirilmiştir.Bu cephe Anadolu’daki diğer cephelerden daha sonra kapanmış bu nedenle TBMM için ayrı bir öneme sahip olmuştur.
   15 Mayıs 1919’da İzmir’in Yunan ordusu tarafından işgal edilmesi üzerine Batı’daki çatışmalar başlamıştır. Yunan ordusunun işgalinin ilk gününden itibaren bölgedeki azınlıkları da kışkırtarak yaptıkları katliamlara karşı Türk halkının ilk silahlı tepkileri düzensiz ve kişisel olmuştur. Ancak kısa bir süre içinde İzmir çevresinde Yunan ordusuna karşı çok sayıda “Kuvay-ı Milliye” birliği kurulmuştur.
    Batı Anadolu’da düzenli birliklerin kuruluşuna kadar işgalci Yunan ordusuna karşı savunmanın temelini “Kuvay-ı Milliye” birlikleri oluşturmuştur. Fakat Yunan ordusunun İzmir’den sonra Ödemiş Ayvalık ve Aydın’ı da işgal ederek yayılmasını sürdürmesi karşısında Kuvay-ı Milliye birlikleri yeteri kadar başarılı olamamışlardır. Bu sırada TBMM’nin Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’daki isyanlar ve işgallerle uğraşması Batı Anadolu’daki direnişin yeterli derecede desteklenmesini önlemiştir.
    Batı Cephesinde Kuvay-ı Milliye birliklerinin yetersiz kalması yeni gelişmelere neden olmuştur. Redd-i İlhak Cemiyetinin çalışmaları sonucunda Balıkesir ve Alaşehir Kongreleri toplanmıştır. Bu kongrelerde Batı cephesindeki direnişin bir tek merkezde toplanması ve Yunan ordusuna karşı asker toplanması kararlaştırılmıştır.
    Sivas Kongresinde temsil heyeti Ali Fuat paşa’yı Batı cephesi komutanı olarak atamış böylece Batı cephesindeki faaliyetler Temsil heyetinin denetimine alınmıştır.
   Ali Fuat Paşa TBMM’nin açılmasından sonra da Batı Anadolu’daki Kuvay-ı Milliye birliklerini yönlendirerek birlikte hareket etmelerini sağlamaya çalışmıştır. Fakat bu birliklerin çoğunun askeri disiplinden yoksun olması nedeniyle başarılı olamamıştır.
   Yunan ordusu Kuvay-ı Milliye birliklerinin düzensiz hareketlerinden yararlanarak işgallerini genişletmeyi başarmıştır. Bu sırada Yunan ordusunun Gediz bölgesine büyük bir askeri yığınak yapması Kuvay-ı Milliye birliklerini harekete geçirmiştir. Ali Fuat paşa Çerkes Ethem birliklerinin de desteğini alarak Gediz’deki Yunan ordusuna saldırmak için TBMM’den izin istemiş fakat olumsuz yanıt almıştır.
   Buna rağmen yine de saldırı emrini vermiş ve sonunda yenilerek geri çekilmek zorunda kalmıştır. Çerkes Ethem’in saldırı sırasında düzensiz hareket etmesi de yenilgide etkili olmuştur. Bu gelişmeler üzerine TBMM Ali Fuat paşa’yı Batı cephesi komutanlığından alarak Moskova Büyükelçiliğine tayin etmiştir.
   Batı cephesini ikiye ayırarak Kuzeydeki asıl Batı cephesi komutanlığına Albay İsmet Bey atanırken Güney batı cephesi komutanlığına ise Albay Refet Bey atanmıştır.
   10 Kasım 1920’de Bilecik’e gelen Albay İsmet Bey ilk iş olarak emrindeki birlikleri düzenli ordu birlikleri haline getirmiştir.


Kayıtlı

.
Sayfa: [1]
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer:  

Uyarı
Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece sosyalbilgiler.gen.tr 'a aittir. Sitemizde yer alan dosya ve içeriklerin telif hakları dosya ve içerik gönderenlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır Telif hakkına sahip olan dosyaları lütfen iletişim bölümünden bize bildiriniz. Dosya 24 saat içerisnde siteden kaldırılır.Telif Hakkı Hakkında| Editör, ziyaretçi ya da üyelerimiz tarafından eklenen hiç bir içerikten sosyalbilgiler.gen.tr sorumlu değildir.İletişim velikz@gmail.com adresine mail atınız.
MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
SimplePortal 2.3.5 © 2008-2012, SimplePortal
| Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
SMFAds for Free Forums | Sitemap
XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!