İZMİR’İN İŞGALİ(15 MAYIS 1919)

Ekim 17, 2008 | Veli Kuzu

İZMİR’İN İŞGALİ(15 MAYIS 1919)
İtilaf devletleri I.Dünya savaşı sırasındaki gizli antlaşmalarla Batı Karadeniz ve Ege sahilleri İtalya’ya bırakmışlardı.İtalya’nın bu bölgeye yerleşmesi durumunda Doğu Akdeniz’deki ve boğazlardaki çıkarları tehlikeye düşen İngiltere Fransa’nın da desteğini sağlayarak Paris Barış Konferansında İzmir ve çevresinin Yunanistan’a verilmesini sağlamıştır.Paris Barış Konferansındaki bu gelişme üzerine Yunanistan İzmir’i işgal etmek için hazırlıklara başlamıştır.

15 Mayıs 1919’da İngiliz,Amerikan ve Fransız donanmasının koruması altında Yunan ordusu İzmir’e asker çıkararak işgale başlamıştır.Yunanistan işgali haklı göstermek güçlendirmek için önce bölgedeki Rumların Türklerden daha kalabalık olduğunu iddia etmiştir.Fakat bu fikri çürütülünce bölgedeki Rumların Türkler tarafından katledilmek üzere olduğunu söyleyerek Hıristiyan dünyasının da desteğini sağlamaya çalışmış ve bunda bir süre için başarılı olmuştur.
İzmir’in işgali Yunanistan için büyük bir önem taşıyordu;Megola İdea yani büyük Yunanistan ideali artık gerçekleşmekteydi.Batı Anadolu’yu kapsayan Bizans İmparatorluğu yeniden kurulabilecekti.Bu nedenle Yunanlıların yaptıkları işgal hareketleri bölgede düzeni sağlamak yerine Türk nüfusunu yok etmek için katliamlar yapılması şeklinde gerçekleşmiştir.Bu durumu daha önceden tahmin eden Türk Halkı bu nedenle İzmir’in işgaline diğer işgallerden daha fazla tepki göstermiştir.
Daha İzmir’e çıktıkları ilk gün katliam yapmaya başlayan Yunan ordusuna karşı ilk kurşun İzmir’de gazeteci hasan Tahsin tarafından sıkılmıştır.Kısa bir süre içinde Yunan işgaline karşı silahlı direniş grupları oluşmuştur.Fakat Yunan ordusu bu engellemeler rağmen işgallerine devam etmiştir.İzmir’in işgali Ege Bölgesinde milis kuvvetler olan Kuva-yı Milliye’nin kurulmasına neden olmuştur.Kuva-yı Milliye birlikler Yunan Kuvvetlerinin ilerleyişini durduramamış fakat yavaşlatmıştır.
Yunan işgali itilaf devletleri’nin verdiği destek sayesinde 1922 yılında Sakarya Irmağı’na kadar ulaşacaktır.
İzmir’in İşgalinin Kurtuluş savaşı’ndaki Önemi:
• Yunan ordusunun katliamlarına karşı İlk Kuva-yı Milliye birlikleri Batı cephesinde kuruldu.Düzenli ordu kurulana kadar silahlı direnişi bu birlikler gerçekleştirdi.
Redd-i İlhak cemiyeti Batı Anadolu’daki direnişi yönetmeye başladı.Balıkesir ve Alaşehir Kongrelerini toplayarak” batı cephesi”ni kurdu.
• Anadolu’nun değişik yerlerinde İzmir’in işgalinin protesto etmek amacıyla mitingler düzenledi.Böylece İzmir’in işgali ulusal bilincin canlanmasında etkili oldu.
• İzmir’in işgalinin haksız gerekçelere dayanılarak yapılması halk arasında milli direniş düşüncesinin güçlenmesine neden oldu.
• Tepkiler nedeniyle İtilaf devletleri bölgedeki işgali yerinde izlemek üzere bir heyet oluşturdu.Bu heyetin hazırladığı rapor ”Amiral Bristol Raporu” olarak Milli Mücadelede yerini

“İZMİR’İN İŞGALİ(15 MAYIS 1919)” için 150 cevap

 1. GOKHAN diyor ki:

  HACA BİZE ODEV VER Dİ ONU YAZIYOM

 2. GOKHAN diyor ki:

  A YAH

 3. GOKHAN diyor ki:

  pupu

 4. sibel diyor ki:

  Olum artikelleri ben ezberlesem nasıl iş birliği olcak sınav değil ki sözlü gibi bir şey

 5. AsKIN diyor ki:

  sevgililer gününe kimse kaçmasın diye yazılı koyan öğretmenlerimde var

 6. gulistanizzet diyor ki:

  guzelmiş

 7. gulistanizzet diyor ki:

  iyi iyii
  ve izzetı sewiorummmm

 8. gulistan diyor ki:

  iiymiş yaaa

 9. ayıp yaa diyor ki:

  sizden ne öğrenci olur nede bu memlekete vatandaş.

 10. ilke diyor ki:

  bence çok haksızsınız

 11. yasemin diyor ki:

  süperrrrr

 12. buse diyor ki:

  milli mücadele ile ilgili bir gazete yazısı yazmam gerekiyor lütfen yardımcı olurmusunuz

 13. cemre diyor ki:

  ben bunun bir paragrafını yazamam

 14. Husna koc diyor ki:

  Haksizzsin ezberin kotuyse biz napalim

 15. elif aysun diyor ki:

  Bencede senin demek ezberin kötü

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir