Anasayfa 2 Ders Notları 2 PARİS BARIŞ KONFERANSI (18 Ocak 1919)

PARİS BARIŞ KONFERANSI (18 Ocak 1919)

PARİS BARIŞ KONFERANSI (18 Ocak 1919)

Galip devletler barış antlaşmalarının taslaklarını hazırlamak ve aralarındaki problemleri çözmek için bu konferansı düzenlediler. Konferansa sadece İttifak devletleriyle savaşmış 32 devlet katıldı.

1- Bu devletlerin oluşturduğu Milletler Cemiyeti kuruldu.
2- Galip devletler Wilson ilkelerine uymayarak ağır şartları olan antlaşmalar hazırladılar. ABD de Avrupa ile ilişkileri en alt düzeye indirdi.
3- Ermeniler ilk defa bu konferansta Doğu Anadolu’da Bir Ermenistan Devleti kurulması fikrini dile getirdi. Avrupa destekledi.
4- İngiltere ve Fransa’nın İtalya’ya vermeyi kararlaştırdıkları İzmir’i Boğazlara yakın olmasından dolayı İngiliz çıkarlarını tehdit edecek bir güç olmasından çekinmeleriydi. Bu nedenle İtilaf devletleri ile İtalya arasında ilk görüş ayrılıkları ortaya çıkmıştır.
5- Savaş sırasındaki gizli antlaşmaların uygulanması karara bağlandı.
6- İngiltere ve Fransa Wilson ilkelerine ters düşmemek için savaş tazminatı yerine “savaş onarımı” sömürgecilik yerine “manda-himaye sistemi” getirerek uygulanmasını sağladılar.
7- Bu konferansta Almanya, Avusturya ve Bulgaristan’ın antlaşma taslağı hazırlanırken Osmanlının ki sonraya bırakılmıştır. Çünkü Rusya’ya verilen bölgelerin Rusya’nın savaştan çekilmesiyle yeniden paylaşılması gerekiyordu.
8- ABD Avrupa’daki bu olaylara aktif olarak katılmama politikası izledi. Monroe Doktrini denilen bu politika sayesinde İngiltere ve Fransa 2. Dünya Savaşına kadar rahat hareket etmişlerdir.

Hakkında Veli Kuzu

5 yorum

  1. 81300 Moda yazılı bir tişört var mı koleksiyonda?çocukluğumun posta kodu onu kazanmayı çok isterim:)

  2. ingilizce dışındaki tüm derslerim kötü .s.s.s.

  3. Sosyal dersi öğğğjhhh affssfgfafsgfs

  4. ?1.Sınavı geçenler önce avukatların kölesi olacak sonra 2. sınav Adalet Akademisinde ‘sözlü’ yapılacak dayısı olan avu

  5. Daha biyoloji testlerim var,edebiyat ödevim var,geometri proje ödevime başlamadım hayırlısı artık yaa

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

x

Check Also

İlk Çağda Anadoluda Kurulan Uygarlıklar

HİTİTLER İ.Ö. 2000 yıllarında Hititler, Kafkasya üstünden Anadolu’da Kızılırmak yöresine geldiklerinde, burada ...