Sosyal Bilgiler 7.sınıf Atatürk’ün İletişime Verdiği Önem

Eylül 25, 2010 | Veli Kuzu

ATATÜRK’ÜN İLETİŞİME VERDİĞİ ÖNEM

1.   Atatürk’ün iletişime verdiği önemi, inkılaplarını da düşünerek tartışınız.

2.   Türkiye Cumhuriyeti’nin çağdaşlaşmasında kitle iletişim araçlarının katkılarını araştırınız.

İletişimle ilgili olarak Atatürk’ün aşağıda yer alan sözünü inceleyelim.

Atatürk 31.01.1930 Cuma günü el yazısı ile iletişim araçları konusunda “Tiyatro, sine­ma, gramofon, radyo, telgraf da fikirlerin ya­yımı ve duyurulması için çok önemli ve etkili vasıtalardır. Bir insanın, herhangi bir yerde söylediği sözleri sadece orada bulunanlar işi­tebilir, etkisi anî ve sınırlıdır. Fakat bu sözler radyo ile söylenirse bütün dünya işitebilir. Tel­graf da fikirlerin yayımlanmasında en seri araçtır.

Çeşitli araçlarla kayıt edilen ve seri şekil­de yayımlanan fikirler, bütün insanlığın ilerle­mesine ve tarihe büyük hizmetler yapar.” di­ye görüşlerini belirtmiştir.

Atatürkçülük, Birinci kitap, s. 189.

9 Atatürk’ün yukarıdaki sözünden yola çıkarak kitle iletişim araçlarındaki değişim ve gelişmeleri açıklayınız.

Atatürk iletişimde kitle iletişim araçlarını kullanmanın öneminin bilincinde bir liderdi. Gerek Millî Mücadele’nin zor günlerinde gerekse Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ilerlemesi, gelişmesi ve çağdaşlaştırılmasında kitle iletişim araçlarından büyük ölçüde faydalanmıştır.

Eylül 1919 Sivas Kongresi’nde haftada iki kez yayınlanacak İrade-yi Milliye adlı gazete­nin çıkarılmasına karar verildi. Gazetenin ilk sayısı 14 Eylül 1919’da çıktı ve üç yıl yayın yaptı.

•     10 Ocak 1920’de Hâkimiyet-i Millîye adlı gazete Mustafa Kemal’in önderliğinde çıkarılmış­tır. Gazete Ankara’da yayımlanmıştır. Mustafa Kemal bu gazetede yazılarını imzasız veya başka bir isimle yayımlamıştır.

•    6 Nisan 1920’de Atatürk Anadolu Ajansını kurdu. Millî Mücadele’nin ve Kurtuluş Savaşı‘nın her aşamasına ve cumhuriyet devrimlerine tanıklık eden bu kurum, Atatürk adı ile âdeta özleş- m iştir.

Atatürk iletişime oldukça önem veriyordu. O, insanlar arasındaki iletişim dillerini kullanma konusunda bir uzman kadar bilgili ve yetenekliydi. 1 Kasım 1928 tarihinde Arap alfabesinin yeri­ne Latin alfabesini getirmekle yazılı iletişimde yenilik yapmıştır.

Böylelikle halk okuma yazmayı çok daha kolay öğrendi. Toplumda okuma yazma oranı yük­seldi. Dünya devletleri ile iletişim bağlantıları gelişti. Sonuçta da toplumsal iletişim sağlanmış oldu.

Anıttepe kitabından alıntı

“Sosyal Bilgiler 7.sınıf Atatürk’ün İletişime Verdiği Önem” için 55 cevap

 1. ersin diyor ki:

  bu havada ders çalışılmaz bırakın notları:)

 2. Emre diyor ki:

  Test sorusu olaydı eyiydi. :D

 3. evren diyor ki:

  sayenizde sınavı geçtim

 4. melisa öztürk diyor ki:

  keşke doğru yAZSALAR HEP HOCADAN DAYAK YİYİYOM YANLİŞ OLDUĞU İÇİN

 5. ERTAN EROL diyor ki:

  BU NE YAA

 6. ERTAN EROL diyor ki:

  ne bakıyonuz lan

 7. Abuzittin kıllıbacak diyor ki:

  Hayırlısı Be Gülüm

 8. senem diyor ki:

  harkaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.

 9. feride diyor ki:

  Arkadaslar madem iyi degil o zaman bakmayin ben bunu savunmuyorum sadece dogru olanı soyluyorum bencede çok iyi olmasada idare eder

 10. feride diyor ki:

  Bana kufur eden arkadas agzini topla yoksa toplamasini biliriz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir