Sosyal bilgiler öğretmen atamaları üzerine

Ağustos 9, 2008 | Veli Kuzu

Gerçekten sosyal bilgiler atamaları içler acısı bir hal almıştır.Bekleyen binlerce sosyal bilgiler öğretmenleri duruken yüzlerle ifade edilen komik sosyal bilgiler öğretmeni ataması yapılmaktadır.Her sene de atanma daha da zorlaşmıştır.Aşağı yukarı 15 bin civarı sosyal bilgiler öğretmeni atanmayı beklemekte ve her yıl da 3 bin civarı üniversitelerden sosyal bilgiler öğretmeni adayı mezun olmaktadır.Durum böğle olunca öğretmenliğe atanama bir kurtlar sofrası haline gelmiştir.Binlerce öğretmen adayı günleri bırak yıllarca bu sınava gece gündüz demeden çalışmakta.Artık durum psikolojik  hastalık boyutlarına kadar ulaşmaya başlamıştır.Çevremizde  de tanık olduğumuz gibi 3- 4 sene atanamayan ve konuştuğumuzda artık bu iş olmayacak gibi sözler sarf eden arkadaşlar sıkca rastgelmek mümkün.Bu durumda isnasın yüreğinin sızlamaması olanaksız

Arkadaşlarla bir sırasında şöğle bir konuşma geçti.Lise mezunu, zeki fakat sistemin kurbanı olan dondurmacı arkadaşım öğretmenliklerin öss de puanların  yükselmesini konuşurken şöğle bir olay anlattı.Mezun olduğu Anadolu lisesine daha önceleri aile velileri öğrenci kayıtları sırasında okul müdürünü telefonla arayıp bu yıl öss de okulunuzdan tıp fakültesini kaç kişi kazandırdınız diye sorarken son yıllarda aile velileri okul müdürüne  bu yıl okulunuzdan eğitim fakültesini kaç kişi kazandırdı diye sormaya başlamışlar.Durum gösteriyor ki yoğun talep gerçekleşmekte fakat talebe karşılık verilmemektedir.Sosyal bilgiler öğretmenleri de bu durumdan fazlasıyla nasibini almaktadır.Her yılda üniversitelerde eğitim fakültelerinde sosyal bilgiler bölümü açmaya devam etmekte.

İnsanın aklına şöğle sorular geliyor.
-Zaten atama gerçekleşmiyor.Neden bu kadar sosyal bilgiler bölümüne öğrenci alınıyor.Daha sonra 23 lü yaşlarda öğretmenlikten başka hiçbir meslek bilmeyen işsizler ordusu ortaya çıkıyor?
-Yurdun dört bir tarafı öğretmensizlikten kan ağlarken atamalar neden bu kadar komik rakamlar da kalıyor?
-Daha bir sürü soru

Peki bu durum nereye kadar sürer? Ne yapar binlerce sosyal bilgiler öğretmenlari.Aklımıza gelen tek cevap ya dershane ya da ücretli öğretmenlik.Ücretli öğretmenlikte asgari ücret tabi onu da bulursan, dershanede de çok emek az maaş.Ne olacak bu sosyal bilgiler öğretmenlerin hali, neler yapmalıyız, işin içinden çıkmak gerçekten çok zor.

“Sosyal bilgiler öğretmen atamaları üzerine” için 147 cevap

 1. Mehmet diyor ki:

  Sude bence türkçeyi seç türkçe 4500 almış sosyal 2000 bence türkçe

 2. gökhan diyor ki:

  moralinizi bozmayın millet yavaş yavaş önümüz açılıyor.sosyal bilgiler işsizler ordusuyken patır patır atanıcaz inşallah

 3. ahmet diyor ki:

  ben 22.500 lerdeyim girme şansım varmı bi yerlere sosyal bilgisi öğretmenliği plur mu??

 4. ahmet diyor ki:

  acil cvp tercihlere az kaldı hangi üni. lere girebilirim sosyal bölümü olarak ?

 5. yunus diyor ki:

  sosyal bilgileri kaldırsınlar kardesim o zaman ya da ismini değiştirsinler oku ama iş yok bölümü diye bu nasıl saçmalık ya ben 1 milyon sekiz yüz eli bin kişi içinden ilk 20 bine girecem mezun olduktan sonra işsiz mi kalacam kardesim madem bir araştırma yapıyorsun tarih edebiyat coğrafya öğretmenliğini kaldırıyorsun sosyalide kaldıracaksın bu kadar kişiye yazık günah değil mi kpss ye binlerce kişi girecek sen yüzlerce kişi alacaksın almayacaksın kardesim o zaman almayacaksın !!!

 6. eray diyor ki:

  vay anasını ya içimi kararttınız be 17000deyim deü’yu istiyorum ve ne kadar içim kararsa da gidicem varya inadına gitcemm… sabahın 5’inde neler yapıoz amk..

 7. gamze diyor ki:

  Ben böyle bir şey görmedim ya atanamayan girmiş isyan etmiş yok 2015’te bitiyormış sizin iç karartmaktan başka bildiğiniz bir şey yok mu bu sene 2. senem mis gibi de okuyorum ve inanın ki üstte de bir arkadaşın dediği gibi 1 kişi bile atasalar o kişi ben olacağım o kadar. Ve inanıyorum ki buraya saçma sapan yorum yapan 3.-4. sınıf arkadaşlarda ben bitirene kadar hatta ben atandıktan sonra bile atanamayacaklar çalışmazlarsa.

 8. Semra diyor ki:

  Arkadasla 2014 te sos. Bilg. Ogrt. Ve turkce ogrt. Kapatilmaz degil mi? Bu arada hangisini seceyim sizce

 9. nida diyor ki:

  arkadaşlar bende 2. sınıf sosyal bilgiler öğrt. bölümündeyim. kendime çok güveniyorum Allahın izni ile atanacağımı düşünüyorum 20 bin mezunu var evet ama İnternette baktığım sitedeki kpss atama sonuçlarında başvuru sayısı 7587,atanan sayısı 1761 olarak belirtilmiştir. 20 bin mezun olabilir fakat 20 bin mezunun hepsi kpss sınavına girmiyor. dershanelerde çalışanı var başka mesleklere kayanları var vs. o yüzden bu kadar içinizi karartmaya gerek yok sistemli,düzenli ve hakkını vererek çalışan en önemlisi kendine güvenen herkesin emeğinin karşılığını alacağını düşünüyorum. ALLAH hepimizin yardımcısı olsun.

 10. mehmet diyor ki:

  arkadaşlar sosyal gayet iyi bir bölüm zaten sözelin en iyi bölümü türkçe ve sosyal dir

 11. mamut eryılmaz diyor ki:

  atanamayan sosyal bilgiler öğretmenleri atanmalı yazık emeklisi gelen öğretmenler emekli edilmeli ihtiyaç kadar öğrenci alınmalı.

 12. iso diyor ki:

  atanmak için hükümet değişikliği lazım delircek kadar çok çalışsan bile atamalar komik rakamlarda oluyor bu bi gerçek ek iş düşünün arkadaşalar yada tek yol devrim veya hükümet değişikliği veya aşırı bol şans

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir