Anasayfa 2 Ders Notları 2 Sosyal bilgiler öğretmen atamaları üzerine

Sosyal bilgiler öğretmen atamaları üzerine

Gerçekten sosyal bilgiler atamaları içler acısı bir hal almıştır.Bekleyen binlerce sosyal bilgiler öğretmenleri duruken yüzlerle ifade edilen komik sosyal bilgiler öğretmeni ataması yapılmaktadır.Her sene de atanma daha da zorlaşmıştır.Aşağı yukarı 15 bin civarı sosyal bilgiler öğretmeni atanmayı beklemekte ve her yıl da 3 bin civarı üniversitelerden sosyal bilgiler öğretmeni adayı mezun olmaktadır.Durum böğle olunca öğretmenliğe atanama bir kurtlar sofrası haline gelmiştir.Binlerce öğretmen adayı günleri bırak yıllarca bu sınava gece gündüz demeden çalışmakta.Artık durum psikolojik  hastalık boyutlarına kadar ulaşmaya başlamıştır.Çevremizde  de tanık olduğumuz gibi 3- 4 sene atanamayan ve konuştuğumuzda artık bu iş olmayacak gibi sözler sarf eden arkadaşlar sıkca rastgelmek mümkün.Bu durumda isnasın yüreğinin sızlamaması olanaksız

Arkadaşlarla bir sırasında şöğle bir konuşma geçti.Lise mezunu, zeki fakat sistemin kurbanı olan dondurmacı arkadaşım öğretmenliklerin öss de puanların  yükselmesini konuşurken şöğle bir olay anlattı.Mezun olduğu Anadolu lisesine daha önceleri aile velileri öğrenci kayıtları sırasında okul müdürünü telefonla arayıp bu yıl öss de okulunuzdan tıp fakültesini kaç kişi kazandırdınız diye sorarken son yıllarda aile velileri okul müdürüne  bu yıl okulunuzdan eğitim fakültesini kaç kişi kazandırdı diye sormaya başlamışlar.Durum gösteriyor ki yoğun talep gerçekleşmekte fakat talebe karşılık verilmemektedir.Sosyal bilgiler öğretmenleri de bu durumdan fazlasıyla nasibini almaktadır.Her yılda üniversitelerde eğitim fakültelerinde sosyal bilgiler bölümü açmaya devam etmekte.

İnsanın aklına şöğle sorular geliyor.
-Zaten atama gerçekleşmiyor.Neden bu kadar sosyal bilgiler bölümüne öğrenci alınıyor.Daha sonra 23 lü yaşlarda öğretmenlikten başka hiçbir meslek bilmeyen işsizler ordusu ortaya çıkıyor?
-Yurdun dört bir tarafı öğretmensizlikten kan ağlarken atamalar neden bu kadar komik rakamlar da kalıyor?
-Daha bir sürü soru

Peki bu durum nereye kadar sürer? Ne yapar binlerce sosyal bilgiler öğretmenlari.Aklımıza gelen tek cevap ya dershane ya da ücretli öğretmenlik.Ücretli öğretmenlikte asgari ücret tabi onu da bulursan, dershanede de çok emek az maaş.Ne olacak bu sosyal bilgiler öğretmenlerin hali, neler yapmalıyız, işin içinden çıkmak gerçekten çok zor.

Hakkında Veli Kuzu

147 yorum

  1. atanmak için hükümet değişikliği lazım delircek kadar çok çalışsan bile atamalar komik rakamlarda oluyor bu bi gerçek ek iş düşünün arkadaşalar yada tek yol devrim veya hükümet değişikliği veya aşırı bol şans

  2. mamut eryılmaz

    atanamayan sosyal bilgiler öğretmenleri atanmalı yazık emeklisi gelen öğretmenler emekli edilmeli ihtiyaç kadar öğrenci alınmalı.

  3. arkadaşlar sosyal gayet iyi bir bölüm zaten sözelin en iyi bölümü türkçe ve sosyal dir

  4. arkadaşlar bende 2. sınıf sosyal bilgiler öğrt. bölümündeyim. kendime çok güveniyorum Allahın izni ile atanacağımı düşünüyorum 20 bin mezunu var evet ama İnternette baktığım sitedeki kpss atama sonuçlarında başvuru sayısı 7587,atanan sayısı 1761 olarak belirtilmiştir. 20 bin mezun olabilir fakat 20 bin mezunun hepsi kpss sınavına girmiyor. dershanelerde çalışanı var başka mesleklere kayanları var vs. o yüzden bu kadar içinizi karartmaya gerek yok sistemli,düzenli ve hakkını vererek çalışan en önemlisi kendine güvenen herkesin emeğinin karşılığını alacağını düşünüyorum. ALLAH hepimizin yardımcısı olsun.

  5. Arkadasla 2014 te sos. Bilg. Ogrt. Ve turkce ogrt. Kapatilmaz degil mi? Bu arada hangisini seceyim sizce

  6. Ben böyle bir şey görmedim ya atanamayan girmiş isyan etmiş yok 2015’te bitiyormış sizin iç karartmaktan başka bildiğiniz bir şey yok mu bu sene 2. senem mis gibi de okuyorum ve inanın ki üstte de bir arkadaşın dediği gibi 1 kişi bile atasalar o kişi ben olacağım o kadar. Ve inanıyorum ki buraya saçma sapan yorum yapan 3.-4. sınıf arkadaşlarda ben bitirene kadar hatta ben atandıktan sonra bile atanamayacaklar çalışmazlarsa.

  7. vay anasını ya içimi kararttınız be 17000deyim deü’yu istiyorum ve ne kadar içim kararsa da gidicem varya inadına gitcemm… sabahın 5’inde neler yapıoz amk..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

x

Check Also

Eba İnkılap Tarihi 8.Sınıf Teog Testleri

Sınava az bir zaman kalan bildiğiniz gibi artık test sorularının çözümüne ağırlık ...

Kurtuluş Savaşında Askeri Başarının Ardından Gelen Siyasi Zaferler

Batı cephesinde Kuvâ-yı Millîye birliklerinin faaliyetlerini ve düzenli ordunun kurulmasını değerlendirir. *** ...