Anasayfa 2 Ders Notları 2 Sümerler hakkında bilgi

Sümerler hakkında bilgi

a.Sûmerter (MO 4000-MÛ 2350)

Mezopotamya’da ilk şehir devletlerini Sümerler, kurmuşlardır. En önemlileri Ur, Uruk, Kiş, Lagaş olan bu şehir devletlerine” site” adı verilmiştir. Bu devletler arasında siyasi ve ekonomik nedenlerle sık sık savaşlar yapılmıştır. Siteler, etrafı surlarla çevrili, Ziggurat adı verilen tapınak ve onun etrafındaki evlerden meydana gelmiştir. Sitelerin başlarında patesi veya ensi adı verilen krallar bulunur ve Tanrı adına ülkeyi yönettiklerini iddia ederlerdi. Patesi çevresindeki sitelere hakim olursa ” lugal” Sümer ülkesine hâkim olursa” lugal kalma” ünvanını alırdı. Devlet yönetiminde krala yardımcı olan danışma meclisleri de bulunurdu. Aynı zamanda Sümer kralları, dini törenleri idare eder. savaş sırasında ordunun başında bulunur ve hukuki yetkileri elinde toplardı. Kraliçe devlet işlerinde oldukça etkiliydi.

Sümer Devleti’nde krallar ve rahipler en üst sınıfı oluştururken halk. hürler ve köleler olmak üzere sosyal sınıflara ayrılmıştı. Sümerlerde köleler haricinde her erkek asker sayılmış, ordu yaya ve savaş arabalarını kullanan süvarilerden oluşmuştur.

Çok tanrılı bir inanca sahip Sümerler ölümden sonraki yaşama inanmamışlardır. Gılgamış, Tufan ve Yaradılış destanları Sümerler tarafından meydana getirilmiştir.

Sümerler, ev ve tapınaklarını ateşte pişirilmiş kerpiç ve tuğlalardan yapmışlardır. Mimaride sütun, kubbe.kemer tarzını kullanmışlardır. Oymacılık, kuyumculuk, heykel vb. sanat dallarıyla ilgilenmişlerdir

Sümerler kara sabanı kullanarak ve sulama amaçlı kanallar inşa ederek tarımın gelişmesini sağlamışlardır.

Sümerler, astronomi alanında gelişmiştir. Ayrıca matematik ve geometride gelişme göstererek dört işlemi kullanmışlar, bölme ve çarpma cetvelleri hazırlamışlar, yüzey ve hacim ölçmeyi gerçekleştirmişler, daireyi 360 dereceye bölmüşlerdir.

Kaynak: 2008 Meb 9.sınıf der kitapları

Hakkında Veli Kuzu

28 yorum

 1. Arkadaşlar sümerler mezopotamya’da kurulmuş ilk uygarlıktır .Devletlerinin başında (ensi) denilen krallar bulunur. Devletleri site adı verilen şehir devletlerinden oluşur. Ziggurat adı verilen tapınakları vardır. Bu tapınaklar 7 katlıdır. Tapınağın Alt katlarında depo , orta katlarında eğitim verilen yerler ve en üst katta rasathane denilen gözlemevi vardır. Sümerler ay yılı esaslı takvim, tekerlek ve dört işlem ve çivi yazısını bulmuşlardır. Tarihte ilk yazılı kurallar olan urgakina kanunlarını oluşturmuşlardır. Gılgamış, yaradılış ve tufan destanları sümerlerin en önemli edebiyat eserlerindendir.

  Arkadaşlar sümerler kısaca böyle. Benim aklımda kalan bu. Kısa notlar alacak kişiler için iyi olabilir. Bildiklerimin yanlış olduğunu sanmıyorum. Ayreten yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.

 2. Valla bizim hasan hocadan 1000 kat iyi anlatıyo durum ne kadar vahim anlayın yani

 3. özgürkaandemir

  hiç beyen medim berbet olmuş yaaaaaa :( :(

 4. çoooooook tşkür performanstayardımcı oldunuz

 5. bnce eemeeğe saygı duyulmalı!!!!

 6. bence ödevime çok yardımcı oldu çok teşekkür ederim bide şu beğenmeyenler de çok biliyorlarsa kendileri bir site açsın o kadar bilgiyi yazabiliyorlar mı bi görsünler :))

 7. arkadaşlar biriniz bana yardımcı olabilirmisiniz ya konu sümerliler l ilgilide

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

x

Check Also

Eba İnkılap Tarihi 8.Sınıf Teog Testleri

Sınava az bir zaman kalan bildiğiniz gibi artık test sorularının çözümüne ağırlık ...

Kurtuluş Savaşında Askeri Başarının Ardından Gelen Siyasi Zaferler

Batı cephesinde Kuvâ-yı Millîye birliklerinin faaliyetlerini ve düzenli ordunun kurulmasını değerlendirir. *** ...