Tarihteki önemli buluşlar ve tarihleri

Kasım 6, 2008 | Veli Kuzu

Tarihteki önemli olayları ve bunların tarihlerini içeren güzel bir çalışma.Sosyal bilgiler öğretmenlerin arşivine girebilecek cinsten.

http://www.sosyalbilgilerciyiz.com/index.php?action=downloads;sa=view;id=340

“Tarihteki önemli buluşlar ve tarihleri” için 5 cevap

 1. sümeyye berfin sonuç diyor ki:

  hiçbirşey yazmıyor

 2. aybike köse diyor ki:

  Tekerlek:Maalesef ilk tekerleği kimler buldu bilemiyoruz. Yani düşünürseniz aslında özel bir seçim olmasını sağlayacak bir hikayesi yok. Tabii şu an elimizin altındaki farede bile olması, özel bir seçim olması için kafi bir neden denebilir. Tekerleğin icadından önce ağır cisimler kaydırılıyormuş. Bir gün zeki bir mağara adamı, kaydırılan şeyin altına tomruklar konursa daha rahat hareket ettiğini görmüş ve tekerlek için ilk adım atılmış. Sürtünmenin fark edilmesi ve tomruğun yontularak aks haline getirilmesi gibi çılgınca şeyler nasıl düşünüldü, aklımız almıyor. Biz olsak hala ittiriyor olurduk.

  Mekanik saat (16. yy):Saati öğrenmenin tarihi kısmıyla ilgilenmeyelim, o kısım epey uzun. 1577’de dakikayı gösteren ilk saat yapılmış. Jost Burgi’nin amacı, astronomların kullanacağı bir yardımcı üretmekmiş.1656’da sarkaç icat edilmiş, bu da saatleri daha güvenilir hale getirmiş. Koluna saat takan ilk kişi ise Fransız matematikçi ve filozof Blaise Pascal. Yıllardan 1660. Saat kavramını standartlarına oturtan ise 1878’de Sir Sanford Fleming olmuş.

  Mikroskop (16. yy):Lensler ve büyüteçler, Antik Yunan uygarlığında bile biliniyormuş. Ancak onlar bu lensleri yapmayı değil, sadece ortası kenarlarından daha geniş kristallerin etkilerini biliyormuş. 1590’da iki gözlük imalatçısı Zaccharis Janssen ve oğlu Hans, bir tüpün içine dizdikleri lenslerin yakındaki bir cismi 10 kat yakına getirdiklerini fark etmiş. 1700’lü yılların başında Anton van Leeuwenhoek, 270 kat büyüten bir mikroskop yapmış ve olaylar gelişmiş

 3. berk zümrüt okan diyor ki:

  yazu m.ö sümerler tarafından bulundu

 4. beyza diyor ki:

  Galileo cisimleri 30 kez büyüten bir teleskop icat etti.

 5. ÇİÇEK diyor ki:

  vatandaşlık kpss için ne kadar gereksiz bi ders.aslında gereksiz olan o kadar çok şey var ki mesela ösym nin son süprizleri.neyse..

 6. asroxoynuyx diyor ki:

  Çok teşekkür ederim güzel çalışma

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir