Başlangıç | Ders Notları | TÜRKİYE SELÇUKLU DEVLETİ VE HAÇLI SEFERLERİ

TÜRKİYE SELÇUKLU DEVLETİ VE HAÇLI SEFERLERİ

Türkiye Selçuklu Devleti, kuruluşundan itibaren Anadolu’da Türk birliğini kurma yolunda çalışmış ve başarılar elde etmiştir. II. Kılıç Arslan döneminde Bizans, Anadolu’dan Türkleri atmak amacıyla büyük bir ordu hazırladı.

Bizans İmparatoru I. Manuel Komnenos (Komenos), İngiliz Kralı’na gönderdiği mektupta “… Türk kadın ve erkekleri savaş alanına varmak isteyen süvarilerimizin karşısına çıkıyor, at­ların üzerine atlıyor, süvarilerimizi düşürüp öldürüyor, sonra kendileri de ölüyorlardı…” ifadelerine yer vermiştir.

Malazgirt Meydan Savaşı‘ndan sonra Alparslan’ın, Anadolu’yu fethetmek için görevlendirdi­ği komutanlardan biri de Kutalmışoğlu Süleyman Şah idi. Süleyman Şah, Bizans’ın içinde bulun­duğu kötü durumdan faydalanarak Anadolu’nun en uç noktalarına kadar ilerledi. İznik’i alıp baş­kent yaptı. Böylece Türkiye Selçuklu Devleti adıyla bir Türk devleti kurulmuş oldu. 1077’de Tür­kiye Selçuklu Devleti‘ni kurdu.

Bizans ordusu ile Türk ordusu Eğirdir Gölü kıyı­sında Miryokefalon denilen yerde karşılaştılar. Bi­zans ordusu ağır bir yenilgiye uğradı. Türkler, Bi­zans’a karşı Malazgirt’ten sonra en büyük ikinci za­ferini kazandı. Miryokefalon Zaferi ile Anadolu’nun Türk yurdu olduğu ve hep öyle kalacağı kesinleşti. Bundan sonra Avrupalılar, Anadolu’dan “Türkiye” olarak bahsetmeye başladılar. Bizans’ın Türkleri Anadolu’dan atma ümidi kalmadı.

hacli savaslari 2

Türkiye Selçuklu Devleti, Anadolu’nun Türkleşmesinde büyük katkılar sağlamıştır. Haçlı Se­ferlerine karşı büyük mücadele vermiştir.

11. Yüzyılda Avrupa devletleri ekonomik açıdan iyi değildi. Tarım çok ilkel yöntemlerle yapı­lıyordu. Tarımsal üretimin çok az olması nedeniyle halkın ihtiyaçlarını karşılamıyordu. Bu dö­nemde İpek ve Baharat Yolu ticareti ellerinde olan Müslümanlar, çok

zenginleşmişlerdi. Ayrıca, tek tanrılı dinlerin kutsal mekânı Kudüs, Müslümanların elindeydi. Hristiyanlarm dini lideri pa­pa Kudüs’ün geri alınmasını istiyordu. Bu nedenle de savaşa katılanların günahlarının bağışla­nacağı ve cennet vaadinde bulunuyordu.

Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden çok büyük ordular oluşturularak sekiz Haçlı Seferi düzenlen­di. Aşağıdaki Haçlı Seferleri Güzergahı haritasından Haçlıların takip ettikleri yolları takip ediniz.

I.  Haçlı Seferi: 1096 yılında Anadolu üzerine yapıldı. Türkiye Selçuklu Devleti’nin başkenti İznik kuşatıldı ve Haçlıların eline geçti. 600 bin kişilik dev ordu karşısında Sultan I. Kılıç Arslan baskın savaşları düzenleyerek Haçlılara büyük kayıplar verdirdi. Haçlılar Kudüs’ü ele geçirdi.

II. Haçlı Seferi: 1147’de Alman İmparatoru ve Fransız Kralı’nm yardımıyla düzenlendi. Tür­kiye Selçuklu Sultanı I. Mesut karşısında başarısız oldular.

III.  Haçlı Seferi: 1187’de Kudüs’ü geri almak amacıyla düzenlendi. Fransız ve İngiliz Kralı ile Alman İmparatoru’nun desteğini aldıysa da başarılı olamadı.

IV. Haçlı Seferi: 1202’de Kudüs’ü almak için düzenlendiyse de Bizans’ta iç karışıklık olma­sı nedeniyle hedef İstanbul oldu.

Haçlı Seferlerinin, siyasal, ekonomik, dinsel sonuçları olmuştur. Avrupa’da Papa’nm etkisi azalıp derebeylikler yıkıldı, merkezi krallıklar güçlendi.

Haçlı seferleriyle pusula, kâğıt, matbaa gibi buluşlar Batı’ya götürüldü. Doğu’nun bilim ve sanatı Batı’ya taşındı. Bu da Batı’da bilim ve sanatın gelişmesini sağladı.

Hakkında: Veli Kuzu

33 yorumlar

 1. Türkiye selçuklu devleti konusu

 2. hürrrem sultan

  haçlı seferlerini kim düzenledi kim onu düşüne düşüne bulamadım buraya sorıyım dedim

 3. hürrrem sultan

  pardon yanlış yazmışım haçlı seferlerini kim düzenledi onu yukarda düşüne düşüne bulamadım olcaktı pardon soryyy

 4. bunu düzenletyenin taaa

 5. kimse bişey demedi zaten

 6. Haçlı seferleri

 7. çok güzel bir bsite yhaaaaaaaa

 8. keşke brz daha blgi olsa yyaaaa

 9. diğerlerine katılıyorum…

 10. tm isdğm gibi çk sağoln

 11. iyice bak bulursun

 12. 3.hürem sultanının yorumuna cevap verdim

 13. oh be bitirdim sonunda ödevimi.bu arada çok tesekkürler…

 14. Lan bı susun

 15. bu konudan nefret ediyorummmmmmmmmmm

 16. sizi cok beğeniyorum bebişler

 17. sosyal bilgiler

 18. ya bu ne ya iğrennnçç

 19. Nerdesin_Farketmez

  soucu burda bulamadım

 20. Nerdesin_Farketmez

  çok teşekür ederim sayfayı hazırlayana

 21. ödev vardı ama bunların hep si dogru dimi ya bazı sitelerde yanlış oluyor bu yanlış deyil dimi ?

 22. bu konudan hiçbişi anlamıyorumm :(

 23. haçlı seferlerini anlamdım doğru düzgün bi cevap yazsanız şaırım valla

 24. bi yardımm edin deik be bana yardımcı olursanız çok mutlu olurum ☺

 25. çok harika

 26. çok uzun yaa üff valla bıktım artık şu odevlerden biktim

 27. Su odevler den biktum

 28. aynen ama iyi bilgi vrlmş

 29. her hoca maraya ken dileri bisey yaz mıyor ama bize yaz dırıyor:d

 30. çok açık bilgiler yok ki hiç bir şey bulamadım

 31. çok berbat bir konu yhaaa

 32. bilgi yeterli değil

 33. Sosyal Bilgiler dersi için bu siteden yararlanıyorum. Oldukça eski bir sosyal bilgiler sitesi olduğu kesin arama yaparak istediğim bilgilere ulaşıyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.