Türkiye’nin Coğrafi Bölgeleri Kısa Bilgi

Nisan 11, 2011 | Veli Kuzu

TÜRKİYE’NİN COĞRAFİ BÖLGELERİ

1. DOĞU ANADOLU BÖLGESİ: Türkiye’nin yüz ölçüm olarak en büyük; nüfus yoğunluğunun en az olduğu bölgesidir. Bölgede en fazla dağlar yer kaplar. Yükseltisi en fazla olan bölgemizdir. Geçim kaynakları tarım ve hayvancılıktır. Yurdumuzun en büyük gölü Van Gölü ve en büyük dağı Ağrı Dağı buradadır.

2. İÇ ANADOLU BÖLGESİ: Doğu Anadolu’dan sonra 2. Büyük bölgemizdir. Güneydoğu Anadolu bölgesi dışında bütün bölgelerimizle komşudur. En kurak ve en az yağış alan, erozyonun en fazla olduğu bölgemizdir.Türkiye’de “tahıl ambarı” olarak da anımsanır. Tuz Gölü, Peri Bacaları ve başkentimiz Ankara bu bölgededir. Ekonomisi tarıma dayanır.

 

3. KARADENİZ BÖLGESİ: Büyüklük bakımından 3. Sırada yer alır. Doğu – batı genişliği en fazla bölgedir. Türkiye’nin en çok ormanı olan bölgesidir. Dört mevsim yağış görülebilir. Çay bitkisinin yetiştiği tek bölgemizdir.

4. AKDENİZ BÖLGESİ: Büyüklük bakımından 4. Sırada yer alır. Ülkemizin en engebeli bölgesidir. Yıllık ortalama sıcaklığı en fazla olan, yaz turizminin en erken başladığı bölgedir.

5. EGE BÖLGESİ: Büyüklük bakımından 5. Sırada yer alır. Kıyı uzunluğunun en fazla olduğu bölgedir. Gelişmişlik ve nüfus yoğunluğu bakımından Marmara’dan sonra ikinci sırada yer alır. En fazla koy ve körfeze sahip olan bölgemizdir. Dünyadaki en güzel karstik birikim sekli olan Travertenler Pamukkale’de yer alır.

6. MARMARA BÖLGESİ: Büyüklük bakımından 6. Sırada yer alır. Yükseltisi en az olan, en fazla iklim çeşidinin görüldüğü, en çok enerji tüketen, ulaşım ve ticaretin en fazla geliştiği, nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu, kentleşme oranının en yüksek olduğu bölgedir.

 

 

GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ: Yüz ölçümü itibariyle ülkemizin en küçük bölgesidir. Yaz kuraklığı en fazla olan, buharlaşmanın en çok olduğu, nüfusu en az, deprem riski en düşük bölgemizdir. Türkiye petrol üretiminin tamamı bu bölgede yapılmaktadır

“Türkiye’nin Coğrafi Bölgeleri Kısa Bilgi” için 14 cevap

 1. ÇİÇEK diyor ki:

  Cumartesiye kadar bi ton ödevim var dimi benim ben şuanda farkına vardım da onun

 2. BARKIN diyor ki:

  50 sayfalık bi ödevim var ben gene son güne birakicam öğrencilik bu boşa veriyorlar yani gerek yok sayfa israfı :D

 3. ot diyor ki:

  yas12847sayfa kompozisyon ödevi var

 4. ot diyor ki:

  yaş 12 847 sayfa kompozisyon ödevi var yarın son gün ama 123sayfa yaptm

 5. Öğrenci diyor ki:

  YHA SOSYALCİDEN ARTIK NEFRET ETMEYE BAŞLADIM MK HERGÜN BİR ÖDEV HER GÜN BİRR ÖDEVV YETİ YA :D İSYAN ATCEM YKINDA NERDEN BAKSAN 100 SAYFA VERİYO HOCA AMA ŞİMDİLİK BİR KISMINI YAPTIM TEŞEKKÜRLER :) :

 6. ksmf diyor ki:

  Bi bitmediniz amk :D

 7. ilke diyor ki:

  ödevimde çok yardımcı oldu.

 8. efeeee diyor ki:

  saol

 9. efeeee diyor ki:

  çok yardımcı oldun

 10. buğday diyor ki:

  ÖDEVİME ÇOK YARDIMCI OLDU

 11. KJKHFGDG diyor ki:

  JHJ

 12. isimsiz kahraman diyor ki:

  site çok güzel ve yardımcı yapana allah razı olsun…

 13. özlem diyor ki:

  Aynen birsürü ödev veriliyor ya

 14. özlem diyor ki:

  Ben de son güne bakıyordum ama artık bırakmıyor hocalar beğenmiyor ona neyse gardaş

Bir Cevap Yazın