Başlangıç | Genel | Ulucak Beldesi Kemalpaşa – İzmir

Ulucak Beldesi Kemalpaşa – İzmir

Ulucak kasabası İzmir’ 20 km Kemalpaşa’ya yaklaşık 8 km uzaklıktadır.Kasabanın nüfusu 8 bin civarında olup neredeyse bir ilçedeli imkanların hepsi Ulucak’ta bulunmakta.20 dakikada bir İzmir ve Kemalpaşa’ya dolmuşlar kalkmaktadır.Ayrıca İzmir Büyük Şehir Belediyesi Otobüsleri nadirde olsa köyden kalkmakta.

Ulucak belediyesinde haftanın salı günleri kapalı pazar yerinde oldukça büyük bir pazar kurulmaktadır.Bunun haricinde belediyede küçük ölçekli marketler onlarca dükkan ve manavlar yer almakta. Lokanta, pideci, pastahane, onlarca kahvahane 2 cami 2 tane ilk öğretim bulunmakta.

Sağlık konusuna gelecek olursak Ulucak kasabasında bir tane hazırda bekleyen ambulas (Hasta nakil aracı) bulunmaktadır.Bunun yanında 1 doktor ve hemşirelerin görev yaptığı sağlık ocağı bulunmaktadır.Sağlık ocağının üstünde sağlık ocağı çalışanlarına özel lojmanlar vardır.Beldede köye hizmet eden hafta sonları nöbetleşe açık oldukları 2 tane eczane vardır.Tüm sağlık kurumları ile anlaşmalıdır.

Yerleşmeye gelecek olursak.Köyde kiralık modern evler bulunabilmektedir.Kiralar 300 TL civarındadır.Bunun aşağısında ve üstünde kiralık evler bulunabilmektedir.Kooparatif evleri yapılmış ve halan daha yapılanlar olmaktadır.Evler genelde sobalıdır.Kalirüferli ev bulmak güçtür.

Eğitimede bir göz atalım.Köyde 2 ilköğretim birtane lise bulunmaktadır. İlköğretim okulumuzda eğitim son derece kaliteli ve okullar tam donanımlıdır.4 Yıl önce açılan Ayşe Hasan Türkmen İlköğretim okulu bir ilköğretim okulunda olması gereken donanımlar vardır.Okulda tüm branş öğretmenleri neredeyse vardır. Kuyucak okulundan ilköğretim ikinci kademeye öğrenci gelmektedir.Ulucak kasabasından dershanelere hafta sonları arabalar hem ilçeye hemde İzmir’e kalmaktadır.Ulucak kasabasında eğitime son derece önem verilmekte ve bir çok ünüversite mezunu bulunmaktadır.

İş imkanı açısından İzmir’in belkide en şanslı bölgesi denilebilirnir.Halkın büyük bir çoğunluğu fabrikalarda işçi, güvenlikçi, vb mevkilerde çalışmaktadır.Bir kısmıda çiftçilikle geçimini sağlamaktadır.Her yıl Ulucak kasabasının futbol takımı 3 ligi zorlamaktadır. 2 defa 3 lige çıkma final maçında kaybetmiştir.İzmir çevresinde amatör lig Ulucak sporu iyi tanır.

Ulucak kasabasında oldukça büyük 2 katlı düyün salonu bulunmaktadır.Yaşlıların bakımı için köyün çıkışında müstakil huzur evleri bulunmaktadır.Huzun evleri gayet lüx ve müstakil evler halinde planlanmıştır.

Ulucak kasabasında mesire yeri, tenis kortu, halı saha, çim saha, futbolcular için lojman ve açık hava düğün solunun olduğu bir spor tesisi vardır.

Belediyenin çöp arabası, vidanjör, belediye otobüsü, zabıta arabası, 2 tane itfaiye, traktör, yol temizleme aracı, kamyonlar gibi çeşitli hizmet araçları yer almaktadır.

Kasaba dışında standartlara uygun çim saha bulunmaktadır yaklaşık 1 kişilik türübünüde vardır.
Devamını daha sonra yazacağım

Sitede Daha Çok Ne Yer Almasını İstersiniz?

Hakkında: Veli Kuzu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.