Başlangıç / Eğitim Haberleri / Azil Yetkisi Nedir

Azil Yetkisi Nedir

Azil Yetkisi Nedir
Azil Yetkisi Nedir

Azil yetkisi nedir sorusu son günlerin çok sorulanacak sorular arasına gireceğe benziyor. Çünkü Başbakan geçen günlerde Başkanlık sistemi gelmeli dedi.Geçen gün ise başkanlık sistemi ile ilgili yapılmış anketin sonucunu kamuoyu ile paylaştı.

Bizim başkanlık sistemimiz ABD gibi olmayacak dedi.Bildiğiniz gibi ABD’de başkan olan kişilerin yetkileri oldukça geniş.Bizim sistemimiz Türk usulu başkanlık sistemi olacak demişti.

Türk usulu başkanlık sisteminde azil yetkisi önemli rol oynayacak.Başkanlık sisteminde başkanın Meclis’i, Meclis’in başkanı azil yetkisi olacak.Bu sisteminde dünyada bir eşi benzeri yok.Bu sistemi biraz açacak olursak.Bakan meclis çalışmaz hale geldiğinde meclisi fesh edebilecek . Mecliste başkanı fesh edecek.

Bu sitem ile tıkanmaların önüne geçilmesi amaçlanmış.Azil yetkisi nedir sorusuna dolaylı olarak açıklamaya çalıştık.

Net bir şekilde azil yetkisi nedir açıklarsak. Bir konuda yetkili birinin bir başka yetkili tarafından görevden alınmadırı. Bilhassa Osmanlı Devleti’in bu azil yetkisi oldukça kullanıyordu.Azil yetkisi sayesinde yolsuzlukların önüne geçilmiş oluyordu. Azil yetkisinde karşılıklı iki kurumun bir birine karşı bir takım sorumlulukları vardır.

Hakkında Veli Kuzu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.