Başlangıç / Ders Notları / Öss sınav sisteminde değişiklik yapılacak.

Öss sınav sisteminde değişiklik yapılacak.

Gelecek hafta toplanacak olan Yüksek Öğretim Kurumu yeni hazırlanan sınav sistemi konusunda yıllarca  süren çalışmaların son nuansları konuşalacak.Böğlece ÖSS yerini Yükseköğretime Giriş Sınavı (YGS) ile Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) bırakacak.

YÖK’ün bir yetkilisi, yeni düzenlemede lisede sınavların yapılacağı bu sınavları geçemeyenlerin öss sınavına giremeyeceği belirtildi.

Üniversiteye giriş sistemiyle ilgili çalışmalar, Erdoğan Teziç’in YÖK Başkanlığı döneminde başlatıldı ve 2007 yılında hazırlanan rapor açıklanmıştı.Artık bu çalışmalar son bulmaya başladı.

ÖSYM Başkanı Yarımağan başkanlığındaki alt komisyon, sınavın ana ilkelerini belirledi. Şubat 2009’de toplanan genel kurulda bu ilkeler görüşüldü ve bazı konuların açıklığa kavuşturulması ve yeni sistemin 2010 yılında uygulanmasını planladı.

– Sınav iki aşamalı olacak.

– Yükseköğretime Giriş (YGS) denilen sınavın ilki 9.sınıfta daha önceki konuları içine alan bir sınav olacak.

– Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) denilen ikinci sınav ise ders düzeyi 5 ayrı sınavdan oluşacak. Bunlar Matematik-Geometri, fen bilimleri, Türkçe-Türkçe Edebiyat, Sosyal Bilimler, Yabancı dil dersleri olacak.

– Adaylar bu 5 sınavdan yalnız ikisine girmekle yetinecekler.

– Sınavda gerek YGS’de gerekse LYS’de yeni puan türleri oluşturuluyor.

– Farklı alanlar olacak.Şimdiki sözel, sayısal, sözel gibi.

– Gerek sözel, sayısal ve eşit ağırlıklı puan türlerinde, birden çok puan türleri oluşturulacak. Böylece yükseköğretime daha nitelikli öğrenci akışı sağlanacak.

– Böylece lise daha ön plana çıkmış olacak.

– Yeni sınav sistemin arkasından yeni kaysayı sistemi gelecek onun çalışmları da ayrı olarak devam etmekte.

Hakkında Veli Kuzu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.