Başlangıç / Etkinlik, Form ve Ödevler / Sosyal Bilgiler Sene Başı Bölge Zümre Toplantı Tutanağı

Sosyal Bilgiler Sene Başı Bölge Zümre Toplantı Tutanağı

2011-2012 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI SOSYAL BİLGİLER DERSİ SENE BAŞI ZÜMRE ÖĞRETMENLER KURULU TOPLANTI TUTANAĞIDIR

GÜNDEM MADDELERİ

 1. 1.      İstiklal marşı ve saygı duruşu.
 2. 2.      Açılış ve yoklama.
 3. 3.      Bir önceki eğitim öğretim yılının değerlendirmesi.
 4. 4.      Başarıyı arttırmak için alınması gereken tedbirler.
 5. 5.      Derslerde kullanılacak araç ve gereçler.
 6. 6.      Yıl içinde yapılacak sınavlar.
 7. 7.      Proje ve performans ödevi.
 8. 8.      Zümre öğretmenlerinin birbirleri ile olan bilgi alışverişi.
 9. 9.      Dilek ve temenniler.

 

 

GÜNDEM MADDELERİNİN GÖRÜŞÜLMESİ

 

 1. 1.      Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları için bir dakikalık saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı okun. Zümre başkanı ……………………………………………………………………. seçildi. Yazman ……………………………………………………………………. seçildi.

 

 

 1. 2.      Açılış ve yoklama yapıldı. Yapılan yoklamada aşağıdaki belirtilen okulların sosyal bilgiler öğretmenleri gelmiştir.

Cumhuriyet İlköğretim Okulu

Pakmaya İlköğretim Okulu

Damlacık İlköğretim Okulu

Sütçüler İlköğretim Okulu

75.Yıl İlköğretim Okulu

Ören İlköğretim Okulu

Atatürk İlköğretim Okulu

Ulucak İlköğretim Okulu

Ayşe Hasan Türkmen İlköğretim Okulu

Sekiz Eylül İlköğretim Okulu

Yukarı Kızılca İlköğretim Okulu

Dereköy İlköğretim Okulu

 

 

 1. 3.      Bir önceki eğitim öğretim yılının değerlendirmesine geçildi.

Ulucak ilköğretim Okulu Sosyal Bilgiler öğretmeni …………………………………………………………………….  vatandaşlık dersinin kitabının bulunmamasından dolayı bir takım sıkıntılar yaşandığı söylendi.

……………………………………………………………………. T.C İnkılap Tarihi dersinde konular arasında ders sayısının 2 saate indirilmesinden dolayı konularının yetiştirilemediği söyledi.

…………………………………………………………………….   7.sınıf sosyal bilgiler dersinde konular arasında konu bütünlüğünün olmadığını bu yüzden öğrencilerinin konuları algılamada zorluk yaşadığını söyledi.

…………………………………………………………………….) 7.sınıf ders kitabında ve çalışma kitabındaki etkinliklerin öğrencilerinin konuyu kavratmasında yeterli olmadığını ve çalışma kitabındaki etkinliklerinde istenilen bilgilerin ders kitabında yer verilmediğini söyledi.

 

 1. 4.      …………………………………………………………………….) Sosyal bilgiler dersinde  sbs de sorulan soruların tamamına yakının okuduğunu anlamaya yönelik olduğunu bu yüzden öğrencilerin bol bol kitap okuması gerekli olduğunu söyledi.

……………………………………………………………………. Teknolojik gelişmeler takip edilerek derslerde, bilgisayarda harita, sunum , sorular hazırlanarak öğrencilerin konuları daha iyi anlaşılması sağlanabilir dedi.

……………………………………………………………………. Öğrencilerin dersleri daha iyi kavrayabilmesi için ünite sonlarında öğrencilere konu özetlerinin verilmesinin faydalı olabileceğini belirtti.

……………………………………………………………………. Öğrencilerin derslerde işlenen konuyla ilgili bol bol sorular çözülmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca başarının arttırılması içi veli-öğretmen işbirliğinin önemli olduğunu söyledi. Özellikle evde çalışma odası, kaynak temini, çocuğunun izlenmesi ve başarılı olduklarında ödüllendirilmesi gibi konularda velilerin bilinçlendirilmesine karar verildi.

 

 1. 5.      Derslerde kullanılacak araç ve gereçler derslerin niteliğine göre kullanılmasında faydalı olacağını belirtti.

 

 

 1. 6.      Yıl içinde yapılacak olan sınavlar: ……………………………………………………………………. okulda öğrencilerin SBS’ye hazırlık amacıyla deneme sınavlarının yapılmasının başarıyı arttıracağını söyledi.

……………………………………………………………………. Yıl içinde sınavlarının yönetmeliğe uygun olarak en az 2 sınav yapılması gerektiğini söyledi.

Yıl içinde yapılacak sınav sayısı konusunda zümre öğretmenin serbest bırakılması yönünde karar alındı.

 

 1. 7.      Proje ve performans ödevleri: ……………………………………………………………………. SBS’de sıkça sorulan sorular konusunda, proje ve performans ödevlerinin verilmesinde öğrencilerinin yararına olacağı üzerinde durdu. Ayrıca proje ve performans ödevlerinin teslimi konusunda sıkıntıların olduğu, öğrencilerin ödev ve görevlerini velilerine yaptırıldığı gibi sorunlardan dolayı ödevlerinin derslerde öğretmenin gözetiminde öğrencilere yaptırılması gerektiği kararına varıldı.

 

 1. 8.      Zümre öğretmenlerinin birbirleri ile bilgi alışverişini sağlaması için mail adresleri ve telefon numaraları paylaşımı yapıldı.

 

 1. 9.      Toplantıya iyi dilek ve temennilerle sona verildi.

 

Toplantıya Katılan Sosyal Bilgiler Öğretmenleri

 

 

 

Hakkında Veli Kuzu

Yorumlar

 1. spr olmuş :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.