Başlangıç / Ders Notları / Türkiye’nin Coğrafi Bölgeleri Kısa Bilgi

Türkiye’nin Coğrafi Bölgeleri Kısa Bilgi

TÜRKİYE’NİN COĞRAFİ BÖLGELERİ

1. DOĞU ANADOLU BÖLGESİ: Türkiye’nin yüz ölçüm olarak en büyük; nüfus yoğunluğunun en az olduğu bölgesidir. Bölgede en fazla dağlar yer kaplar. Yükseltisi en fazla olan bölgemizdir. Geçim kaynakları tarım ve hayvancılıktır. Yurdumuzun en büyük gölü Van Gölü ve en büyük dağı Ağrı Dağı buradadır.

2. İÇ ANADOLU BÖLGESİ: Doğu Anadolu’dan sonra 2. Büyük bölgemizdir. Güneydoğu Anadolu bölgesi dışında bütün bölgelerimizle komşudur. En kurak ve en az yağış alan, erozyonun en fazla olduğu bölgemizdir.Türkiye’de “tahıl ambarı” olarak da anımsanır. Tuz Gölü, Peri Bacaları ve başkentimiz Ankara bu bölgededir. Ekonomisi tarıma dayanır.

3. KARADENİZ BÖLGESİ: Büyüklük bakımından 3. Sırada yer alır. Doğu – batı genişliği en fazla bölgedir. Türkiye’nin en çok ormanı olan bölgesidir. Dört mevsim yağış görülebilir. Çay bitkisinin yetiştiği tek bölgemizdir.

4. AKDENİZ BÖLGESİ: Büyüklük bakımından 4. Sırada yer alır. Ülkemizin en engebeli bölgesidir. Yıllık ortalama sıcaklığı en fazla olan, yaz turizminin en erken başladığı bölgedir.

5. EGE BÖLGESİ: Büyüklük bakımından 5. Sırada yer alır. Kıyı uzunluğunun en fazla olduğu bölgedir. Gelişmişlik ve nüfus yoğunluğu bakımından Marmara’dan sonra ikinci sırada yer alır. En fazla koy ve körfeze sahip olan bölgemizdir. Dünyadaki en güzel karstik birikim sekli olan Travertenler Pamukkale’de yer alır.

6. MARMARA BÖLGESİ: Büyüklük bakımından 6. Sırada yer alır. Yükseltisi en az olan, en fazla iklim çeşidinin görüldüğü, en çok enerji tüketen, ulaşım ve ticaretin en fazla geliştiği, nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu, kentleşme oranının en yüksek olduğu bölgedir.

GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ: Yüz ölçümü itibariyle ülkemizin en küçük bölgesidir. Yaz kuraklığı en fazla olan, buharlaşmanın en çok olduğu, nüfusu en az, deprem riski en düşük bölgemizdir. Türkiye petrol üretiminin tamamı bu bölgede yapılmaktadır

Hakkında Veli Kuzu

22 yorumlar

 1. yas12847sayfa kompozisyon ödevi var

 2. yaş 12 847 sayfa kompozisyon ödevi var yarın son gün ama 123sayfa yaptm

 3. YHA SOSYALCİDEN ARTIK NEFRET ETMEYE BAŞLADIM MK HERGÜN BİR ÖDEV HER GÜN BİRR ÖDEVV YETİ YA :D İSYAN ATCEM YKINDA NERDEN BAKSAN 100 SAYFA VERİYO HOCA AMA ŞİMDİLİK BİR KISMINI YAPTIM TEŞEKKÜRLER :) :

 4. Bi bitmediniz amk :D

 5. ödevimde çok yardımcı oldu.

 6. çok yardımcı oldun

 7. ÖDEVİME ÇOK YARDIMCI OLDU

 8. isimsiz kahraman

  site çok güzel ve yardımcı yapana allah razı olsun…

 9. Aynen birsürü ödev veriliyor ya

 10. Ben de son güne bakıyordum ama artık bırakmıyor hocalar beğenmiyor ona neyse gardaş

 11. E… kısa bilgi yazdım bu çıktı…

 12. medine ekin turgut

  bana çok yardımcı oldu eğer olmasaydı uzun yazılar yazmak zorunda olacaktım ama yazmadım bu siteye girip çok kısa bir şekilde yazımı yazdım teşekkürler

 13. bana çok yardımcı oldu sağolun

 14. Sosyal Bilgiler dersi için bu siteden yararlanıyorum. Oldukça eski bir sosyal bilgiler sitesi olduğu kesin arama yaparak istediğim bilgilere ulaşıyorum. Sosyal bilgiler dersinde başarılı olabilmek için araştırma yapıyorum ve akıl yürüterek bilgilerin kalıcı olmasını sağlıyorum.Başarılı olduğumu düşünüyorum

 15. errrrrrrrrrrrrrrrrwertyuıopğASDFGHJKLŞİzxcvbnmöçsdfghjklş.ş.ş.şşşşşşşşşşşşşşşşşşşşş……………………,,,,,,,,,,,,,,,,şşşşşşşşşşşşşşşşşşlkkkkkkkkkkkkkkkshdjhdjhlhkldssssssssssssssbnçbnmcvzxçbbkcçvbnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnmmmmmbbbbbnm

 16. sırası ile değil

 17. Efsane site

 18. uzun olabilirdi

 19. Mustafa Kürelioğlu

  Musluklardan çamur akıyor

 20. Mert Kürelioğlu

  Baba burayı da mı buldun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.